درصد بالایی از مشکلات خانوادگی امروزه به دلیل خیانت یکی از زوجین از طریق فضای مجازی ایجاد می شود . بر خلاف جرم خیانت زنا و مادون زنا که از طرف قانون برای فرد متاهل و مجرد متفاوت است ، مجازات جرم خیانت از طریق فضای مجازی برای فرد مجرد و متاهل به طور یکسان اجرا خواهد شد و مجازات آن چه به صورت سنتی ، چه فیزیکی و یا مجازی تا 99 ضربه شلاق می باشد .

اما در صورتی این حکم برای فرد خیانت کار اجرا می شود که خیانت در فضای مجازی برای قاضی و دادگاه به اثبات برسد . اما چطور می توان خیانت همسر را از طریق اسکرین شات گرفتن از چت های او به اثبات رساند ؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید چون در ادامه در مورد راه های اثبات خیانت از طریق چت توضیح دادیم .


اثبات خیانت از طریق چت

در قانون مقرر شده که اگر فردی از همسر خود به دلیل خیانت از طریق چت شکایتی دارد باید به دادگاه رفته و شکایت خود را مطرح کند . اما در صورتی می تواند درخواست مجازات فرد خیانت کار را داشته باشد که بتواند خیانت آن را از طریق چت به اثبات برساند .

دسترسی به پیامک ها و تماس های تلفنی فرد خیانت کار و ارائه آن ها به دادگاه می تواند برای اثبات خیانت ، تشخیص جرم رابطه و محکومیت از طرف قاضی کافی باشد . البته اگر شاکی دسترسی مستقیمی به چت ها نداشته باشد و نتواند آن را ارائه دهد با ارائه مدارک لازم می تواند دستور استعلام آن را بر اساس دستور و صلاح دید قاضی بگیرد .

بیشتر بخوانید : طلاق به خاطر خیانت

حال اگر خیانت از طریق چت ، پیامکی باشد از آنجایی که اطلاعات پیامک همسر شخصی محسوب می شود فقط به تشخیص دادگاه و یا دادسرا برای کشف جرم است که دستور استعلام به پرینت پیام ها داده می شود . در این موارد اپراتور های شبکه های همراه موظف به همکاری و قرار دادن اطلاعات آن فرد هستند . از آنجایی که اپراتور ها باید طبق قانون پیام ها و مکالمات هر فرد را 6 ماه در حافظه نگهداری کنند پس می توان با دستور قاضی استعلام چت ها در آن بازه به راحتی گرفت .

ولی اگر خیانت همسر از طریق چت کردن در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، واتس آپ و یا اینستاگرام باشد که داخلی نیستند و دادگاه نمی تواند از آن ها استعلام بگیرد در صورتی می توان آن را اثبات کرد که شاکی اطلاعات لازم برای ورود به تلفن همراه و شبکه های اجتماعی فرد خیانت کار را داشته باشد و یا خود فرد متهم اقرار به خیانت خود کند .

در غیر این صورت امکان اثبات خیانت از طریق عکس و یا اسکرین شات از چت های متهم وجود ندارد . مگر اینکه شاکی علاوه بر عکس و اسکرین شات ، پرینتی از محتوای فضای مجازی همسر خود را داشته که نشان دهنده خیانت وی باشد که داشتن این مدارک می تواند برای دادگاه قابل اثبات باشد .

بیشتر بخوانید: خیانت و آثار حقوقی آن

یکی دیگر از راه های اثبات خیانت در چت کردن علاوه بر اقرار خود متهم ، اقرار شاهدانی است که آگاهی کامل از خیانت آن فرد داشته اند و علیه او در دادگاه شهادت می دهند . بنابراین اتهام خیانت بدون داشتن دلایل و مدارک کافی برای قاضی قابل اثبات نخواهد بود .


در صورت عدم اطمینان از خیانت بهتر است اقدام به شکایت نکنید چون در صورتی که نتوانید آن را به اثبات برسانید به جرم افترا محکوم خواهید شد . پس قبل از اقدام برای شکایت با کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا مشورت کرده و از تجربه آن ها برای اثبات خیانت از طریق چت استفاده کنید . راه ارتباطی شما با این کارشناسا از طریق سیستم حقوقی تلفنی دینا می باشد  .


سوالات متداول


1- ✔️ چطور می توان خیانت همسر را از طریق چت ثابت کرد ؟

✔️ یکی از راه های اثبات خیانت از طریق چت ، استعلام از اپراتورها می باشد که توضیحات بیشتر در این مقاله داده شده است .

2- ✔️ در صورتی که مرکز شبکه های اجتماعی چت ها خارجی باشند امکان استعلام چت ها وجود دارد ؟

 ✔️ خیر ، امکان استعلام وجود ندارد ولی راه دیگری برای اثبات خیانت وجود دارد که در این مقاله گفته شده است .

3- ✔️ آیا می توان از طریق عکس و یا اسکرین شات خیانت همسر را ثابت کرد ؟

 ✔️ همان طور که در این مقاله گفته شد داشتن عکس و اسکرین شات به تنهایی کافی نیست مگر اینکه پرینت چت ها وجود داشته باشد .

منبع : اثبات خیانت از طریق چت