پس از ارائه صندوق دارا دوم در بازار بورس و با توجه به استقبالی که توسط سرمایه گذاران از این صندوق صورت گرفت ، همچنین با توجه به سکون و کاهش روند رشد این بازار که پس از گذراندن یک دوره طلایی شاهد آن بودیم . دولت در راستای بازگرداندن دوباره امید و اقبال عمومی به بازار سرمایه و حمایت از آن اعلام کرد که تصمیم دارد تا برای بار سوم اقدام به عرضه سهام خود در این بازار دارد .

مانند دو etf گذشته متقاضیان برای خرید این صندوق از سه روش استفاده از کد بورسی ، مراجعه به بانک و ارائه کد ملی و یا با استفاده از اپلیکیشن های مخصوص و وارد کردن کد ملی خود می توانند اقدام به خرید سهام این صندوق کنند .

شرایط خرید دارا سوم در حال حاضر مشخص نشده است اما انتظار می رود که مانند دو صندوق گذشته به منظور تشویق افراد به خرید سهام این صندوق دولت شرایط ویژه ای برای آن در نظر گرفته باشد . در ادامه به ارائه مطالبی در رابطه با زمان عرضه صندوق دارا سوم و تمدید مهلت ثبت نام برای خرید آن پرداخته شده است .


زمان عرضه صندوق دارا سوم

برای زمان عرضه صندوق دارا سوم تاریخ دقیقی اعلام نشده است ، اما با توجه به صحبت های اخیر رئیس سازمان خصوصی سازی و همچنین فاصله زمانی که بین زمان عرضه صندوق درا یکم و دارا دوم وجود داشت انتظار بر این است که صندوق دارا سوم نیز در سه ماه سوم سال و قبل از دی ماه عرضه شود که به محض اعلام زمان دقیق آن مقاله بروز رسانی شده و در کانال سرمایه گذاری بورس دینا اطلاع رسانی خواهد شد .

این صندوق شامل 20 درصد سهام باقی مانده دولت در گروه خودرو سازی که شامل شرکت های ایران خودرو و سایپا بوده و همچنین باقی مانده سهام خود در صنایع فلزی می باشد که با هدف کمک به رشد دوباره بازار سرمایه ، گسترش بخش خصوصی ، خارج کردن سهام خود از دو شرکت ایران خودرو و سایپا و تشویق جامعه به شرکت حداکثری در بازار بورس صورت می گیرد .

پس از شروع زمان ثبت نام این صندوق یک سقف مشخص برای هر فرد در نظر گرفته می شود که با توجه به آن از یک سهم تا میزان سقف تعیین شده قادر به خریداری سهام این etf هستند . میزان سقف تعیین شده و قیمت اولیه سهام هر صندوق ETF سرمایه گذاری متفاوت از سایر صندوق ها می باشد و در زمان پذیره نویسی آن تعیین می گردد .

از ویژگی های خاص این ETF ها وجود قابلیت بازگردانی می باشد ، بدین معنا که این صندوق ها پس از فروش سهام خود به سرمایه گذاران با باز شدن این سهم ها برای فروش قابلیت خرید مجدد آنها را از مردم دارند . پس از خرید این سهام از افراد ، صندوق ها با مناسب شدن شرایط بازار اقدام به فروش مجدد آنها می کنند .


 به محض اعلام زمان دقیق پذیره نویسی صندوق دارا سوم متن مقاله بروز رسانی خواهد شد


بیشتر بخوانید: فروش صندوق دارا دوم


تمدید مهلت پذیره نویسی صندوق دارا سوم

پس از شروع پذیره نویسی صندوق دارا سوم و پایان این مهلت ، به مدت یک ماه سهام این صندوق بسته شده و سرمایه گذاران حق انجام هیچ نوع معامله ای اعم از خرید و یا فروش ان را نخواهند داشت . پس از پایان این مدت سهامداران مجاز به فروش این سهام به سایر فعالین و یا حتی به خود صندوق ETF سرمایه گذاری دارا سوم نیز هستند . 

در مورد تمدید مهلت ثبت نام این صندوق در حال حاضر صحبت دقیقی صورت نگرفته است اما با توجه به اینکه شاهد تمدید مهلت پذیره نویسی دارا دوم در شهریور ماه 99 به مدت یک هفته بودیم این احتمال می رود که برای صندوق سرمایه گذاری دارا سوم نیز تمدید مهلت ثبت نام داشته باشیم . به محض اطلاع رسانی در رابطه با تمدید مهلت پذیره نویسی متن این مقاله بروز رسانی خواهد شد .


به محض اطلاع رسانی در رابطه با تمدید مهلت پذیره نویسی صندوق دارا سوم متن مقاله بروز رسانی خواهد شد


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد زمان عرضه صندوق دارا سوم در کانال تلگرام سرمایه گذاری عضو شوید ، همچنین کارشناسان مرکز مشاوره سرمایه گذاری دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون زمان پذیره نویسی صندوق دارا سوم پاسخ دهند .

در ادامه بخوانید: صندوق دارا سوم


سوالات متداول


1- ✔️ زمان پذیره نویسی صندوق دارا سوم در چه تاریخی است ؟

✔️ با توجه به اعلام رئیس سازمان خصوصی سازی صندوق دارا سوم در سه ماه سوم سال عرضه می شود که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است

2- ✔️ هدف از ارائه صندوق دارا سوم چیست ؟

 ✔️ دولت از تشکیل صندوق های etf سرمایه گذاری دولتی و ارائه آنها در بازار بورس اهداف مختلف دارد که در متن مقاله به آن ها اشاره شده است

3- ✔️  زمان تمدید مهلت پذیره نویسی صندوق دارا سوم به چه صورت است ؟

 ✔️ با توجه به تمدید مهلت زمان پذیره نویسی صندوق دارا دوم این امکان برای صندوق دارا سوم نیز وجود دارد که در متن مقاله به جزئیات آن پرداخته شده است 

منبع : زمان عرضه دارا سوم